Deprese a úzkosti trápí 700 tisíc Čechů, přibývá mezi nimi i dětí 8. října 2024
10. říjen - Světový den duševního zdraví
Duševní poruchy a nemoci se týkají stále většího počtu Čechů, jen s depresí či úzkostí se léčí téměř tři čtvrtě milionu lidí. Alarmující je stav u dětí, kde tyto problémy ohrožují až 13 % z nich. Tato data se odráží i na spotřebě psychofarmak, která dle Svazu zdravotních pojišťoven vzrostla od roku 2000 šestinásobně.
Celkové roční výdaje zdravotních pojišťoven v této oblasti přesahují osm miliard korun. Ty v sobě zahrnují jak péči, tak léky, jako jsou antidepresiva či hypnotika. „Nejvíc se vydává na léčbu schizofrenie, neurotických a stresových poruch. Spotřeba léků roste v průměru o 5 % ročně, poslední dva roky dokonce ještě rychleji,“ komentuje vývoj expertka Svazu zdravotních pojišťoven MUDr. Ludmila Plšková.
Za závažný považuje Svaz zejména vývoj u dětí, kdy duševní poruchy ohrožují každé osmé dítě. Polovina z nich se projevuje již ve školním věku. „ADHD, schizofrenie, poruchy autistického spektra, problémy s určením vlastního pohlaví, ale také deprese, která má u dětí a mladistvých dvakrát častější výskyt než u dospělých,“ vyjmenovává nejčastější obtíže MUDr. Plšková.
U léčby dětí se český zdravotní systém potýká hlavně s nedostatkem kapacit. V zemi je aktuálně jen kolem dvou stovek dětských psychiatrů a kolem stovky dětských klinických psychologů. To vede k přetížení a dlouhým čekacím dobám na vyšetření. Proto se nyní pracuje na reformě psychiatrické péče, která má rozpracovány kroky ke zlepšení do roku 2030.
Zdroj: SZP ČR