800 213 213

Jak vyzrát nad chřipkovou sezónou

Podzim klepe na dveře. Dny se zkracují, teplota klesá, listy stromů žloutnou. Přicházející pochmurné podzimní a zimní měsíce si většina z nás spojuje s rýmou, nachlazením nebo chřipkou. Proč virózové období přichází na řadu právě teď? A jak se na něj můžeme připravit?

Začněte u svých návyků

Ačkoliv jsme zvyklí si myslet, že krizové měsíce pro naši imunitu způsobuje zejména počasí, jedná se spíše o nepřímý důsledek. Hlavní příčinou je skutečnost, že většinu času trávíme v uzavřených prostorách, kde dochází k mnohonásobně většímu přenosu virů a bakterií než venku. Zároveň jsme přes zimu více vyčerpaní, máme méně pohybu, čelíme většímu náporu stresu, a jsme tak více náchylní k onemocnění. Důležitým faktorem, jak se před zimou obrnit, je proto naše chování.

Abychom udrželi svoje zdraví a minimalizovali riziko onemocnění, je zásadní dbát na vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pravidelnou fyzickou aktivitu a dostatek spánku. Správná hygiena, omezení stresu a případná očkování pro rizikové skupiny jsou klíčové pro posílení imunitního systému. V neposlední řadě bychom se měli vyhýbat nemocným lidem a vhodně se oblékat podle počasí.

Babské rady vs. realita

Znáte přísloví, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden? Domácích pouček a teorií, jak udržet své tělo v kondici existuje celá řada. Jen málo z nich má však něco společného s realitou. Když už k rýmě nebo nachlazení dojde, céčko, zázvorový čaj ani cibulová šťáva bohužel nestačí.

Co má a nemá smysl dělat

Vitamíny a minerály

Do škatulky vitamínů, které mohou pomoci v boji s infekcí, lze zařadit vitamín B6, který tělu pomáhá získat potřebnou energii. Již zmíněné céčko neboli vitamín C dokáže podle vědeckých výzkumů zkrátit dobu léčby o 8–14 %. Na škodu tedy určitě není, ale nedoporučuje se na něj v kontextu posílení obranyschopnosti spoléhat. Jeho dostatečná suplementace je prospěšná především pro tvorbu kolagenu potřebného pro zdraví šlach, vazů, cév, kůže a tvorbu jizev.

Mezi živiny, které umí s viry zatočit o něco lépe, patří zejména zinek. V průběhu epidemie koronaviru přišli vědci na to, že zinek pomáhá buňkám v boji proti rozmnožování viru. Je však potřeba, aby jeho hladina v organismu byla dostatečná již v době, kdy se virus snaží zaútočit. Polykat jednu kapsli zinku za druhou, když už je zle, problémy nevyřeší, protože navýšení jeho množství v buňkách chvíli trvá. Jděte na to pozvolna. Kovy se do těla vstřebávají pomalu a trávicí systém jich nedokáže pojmout velké množství najednou. Nepřekračujte proto doporučenou denní dávku.

Adaptogeny

Prevence je vždy účinnější než řešení problému. A právě v oblasti prevence v posledních letech západní medicína objevila přírodní látky, které lidskému zdraví prospívají. Jsou jimi adaptogeny, konkrétně královská houba reishi (lesklokorka leská) a astragalus (kozinec blanitý), které tradiční čínská medicína využívá již tisíce let. Oba tyto adaptogeny obsahují polysacharidy, na které tělo reaguje zvýšením počtu bílých krvinek. Ty představují strážce krevního a lymfatického řečiště, kde hlídají všechny ostatní buňky. A jakmile spatří cokoliv, co nepovažují za vlastní, začnou pracovat. Přesně tak by se dala popsat prevence na úrovni obranyschopnosti.

Na závěr zbývá jen doporučit, abyste zůstali doma, pokud se necítíte dobře, a dopřáli si kvalitní odpočinek. Buďte zdraví!