800 213 213

Paušální režim a zdravotní pojištění 13. prosince 2024

Pro OSVČ, kteří zvažují v roce 2025 vstup do paušálního režimu přinášíme základní informace k tomuto režimu z pohledu zdravotního pojištění.

Paušální daň je vhodná pro OSVČ s vyššími příjmy, nízkými náklady a pro ty, kteří si neuplatňují vyživované osoby, případně nevyužívají dalších slev či odpočtů.

Naopak není vhodná pro OSVČ, kteří využívají 80% paušální výdaje (řemeslné živnosti, zemědělci) a pro plátce, za které je současně plátcem stát (důchodci, studenti, ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené)

Z pohledu zdravotního pojištění je plátce, který vstoupí do paušálního režimu považován za plátce, který má povinnost dodržet minimální vyměřovací základ (nelze snížit z důvodu souběhu se zaměstnáním, se státní kategorii, z důvodu nemocenské, péče o děti, atd.) a to po celé rozhodné období (kalendářní rok). A to ani v případě, že plátce v průběhu roku přeruší nebo zruší podnikatelskou činnost a následně v průběhu tohoto roku podnikání znovu obnoví.

OSVČ, která je vedena jako poplatník v paušálním režimu, nehradí zdravotní pojišťovně zálohy na pojistné, hradí paušální daň příslušnému Finančnímu úřadu. V paušální dani je zahrnuta i platba zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovna obdrží od Finanční správy informace o provedených úhradách. Finanční správa přerozděluje platby v souladu s platnou legislativou.

Plátce podává Přehled OSVČ pouze v případě, že mu vznikne povinnost podat daňové přiznání. Informace o povinnosti podat daňové přiznání a o podání daňového přiznání obdrží zdravotní pojišťovna od Finanční správy. Bez informace o povinnost podat daňové přiznání není možné podaný Přehled OSVČ zúčtovat.

Pro zdravotní pojišťovnu je Finanční správa jedinou registrační autoritou. Předává informace o vstupu, ukončení a stornu paušálního režimu (plátci zaniká oznamovací povinnost) a předkládá informace o povinnosti podat daňové přiznání a o podání daňového přiznání.