RBP NEWS: Cukrovka trápí každého osmého Čecha 12. listopadu 2024
Zdravotní pojišťovny evidují v ČR více než 1,1 milionu lidí, kteří se léčí s cukrovkou, trpí jí tak už každý osmý člověk. V ohrožení jsou už i děti. Před dvaceti lety byl přitom výskyt této nemoci méně než poloviční. Každý rok přibývá 4,5 tisíce nově registrovaných diabetiků a v populaci jsou další cca 2 % lidí, kteří o své cukrovce doposud nevědí. V devíti z deseti případů je nemoc důsledkem nadváhy a nezdravého životního stylu.
„Diabetes je problém sám o sobě, navíc má negativní vliv na průběh případných dalších nemocí. Většina z 20 miliard korun nákladů, které veřejné zdravotnictví na léčbu diabetu ročně vynakládá, jde právě na léčbu komplikací, které nemoc přináší,“ říká Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.
„Jsou dvě cesty, jak s tím bojovat. Jednak aktivní podporou pohybových aktivit u dětí, na což pojišťovny myslí v příspěvcích v preventivních programech. Roli hraje i zdravá a vyvážená strava. A potom snahou o včasné odhalení nemoci – vyšetření hladiny cukru v krvi je součástí hrazených preventivních prohlídek,“ doplňuje Martin Balada.
Lékaři rozlišují dva typy diabetu. V obou případech je problémem vysoká hladina cukru v krvi, která způsobuje řadu dalších závažných obtíží. První typ se objevuje nejčastěji u lidí do dvaceti let věku, souvisí s vrozenou poruchou tvorby inzulinu a nemocní musí celoživotně dostávat inzulín, obvykle ve formě injekcí. První typ je však méně častý. Výrazně častější je diabetes druhého typu, který lze do značné míry považovat za civilizační onemocnění. Souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu, nadváhou či nezdravou stravou. Na rozdíl od diabetu prvního typu se proti němu lze správným životním stylem lépe bránit.
Přestože nemoc může být vrozená, častěji souvisí s životním stylem, dostatkem pohybu a zdravým stravováním. Nadváha a obezita s výskytem cukrovky silně korelují. Už v roce 2019 varovalo Ministerstvo zdravotnictví, že nadváhu má cca pětina dětí ve věku 11-15 let. Kombinace špatných návyků z dětství a rostoucí doby dožití naznačuje, že podíl diabetiků bude ve společnosti i nadále růst.
Zdravotní pojišťovna RBP přišla jako první s vlastním programem, který je zaměřený na prevenci cukrovky a jejích komplikací. Program preDIA cílí konkrétně na dva zdravotní stavy, a to diabetes mellitus 2. typu a prediabetes, který je možné vnímat jako předstupeň diabetu. V jehož rámci RBP hradí pravidelné preventivní vyšetření cukru v krvi všem svým pojištěncům již od 35 let.
„Mladším lidem navíc nabízíme příspěvek na vyšetření krevního cukru z fondu prevence. Také jsme zahájili pilotní dvouletý projekt, který se zaměřuje na nově diagnostikované prediabetiky. Díky aplikaci speciálního senzoru, který dokáže neustále snímat hodnoty cukru v krvi, tak získají přehled, jak jim cukr v krvi během dne klesá nebo stoupá. To je důležitý krok k tomu, aby se naučili cukr v krvi regulovat sami. Lékař jim pak na základě tohoto měření také bude moci doporučit léčebná opatření na míru,“ upřesňuje mluvčí RBP Ivo Čelechovský.
Účastníci projektu preDIA navíc mohou čerpat příspěvky na služby nutričního terapeuta, které u prediabetiků nejsou běžně hrazeny z veřejného pojištění.
Podrobnosti naleznete na tomto odkazu: https://www.rbp213.cz/cs/pojistenci/zdravotni-programy/program-predia/a-2374/