Trápí vaše dítě časté nepohodlí v zádech? Nedokáže se narovnat? Rychlá reakce umí zmírnit možné celoživotní bolesti
Odhodit tašku do kouta a jít si začutat. Pokud nemluvíme o nejnovějším vydání fotbalové PC hry, něco podobného už dnes tolik nefrčí. Málokoho proto překvapí, že 4 z 10 dětí mají vadné držení těla. Patří mezi ně však i tací, kteří trpí závažnějším onemocněním. Scheuermannova choroba a skolióza jsou vady páteře, které vyžadují včasnou léčbu. Jen díky ní lze totiž minimalizovat celoživotní následky.
„Narovnej se! To máš z toho, že jsi pořád na PC!” Když něco takového dětem řekneme, myslíme to dobře. Někteří z nich za křivá záda ale nemohou. Vady páteře jsou v mnoha případech dědičné.
Scheuermannova kyfóza se vyznačuje hrbením v hrudní (méně často bederní) páteři, které pacient nemůže sám narovnat. Někdy se vyskytuje i bez hrbení, kdy vypadá jako obyčejné vadné držení těla.
Idiopatická skolióza je častějším jevem. Jedná se o stočení hrudní či bederní (méně často krční) páteře do strany. Dochází při ní k asymetrii mezi levou a pravou stranou páteře a např. ramena, lopatky či kyčle mají rozdílnou výšku či tvar. Zřetelně se projevuje zejména v předklonu.
Obě vady se mohou objevit u dětí již ve věku 9 let. Výjimkou jsou skoliózy a kyfózy, které mají děti od narození či útlého věku. Čím dříve se onemocnění léčí před koncem růstu, tím více se předejde jejich následkům.
Máte podezření, že vaše dítě trpí vadou páteře? Položte si 3 jednoduché otázky.
- Dělá dítěti potíže se na vyzvání narovnat?
- Stěžuje si opakovaně na diskomfort či bolesti v zádech?
- Má v rodině blízkého příbuzného, který může vadou páteře trpět?
Pokud si na jednu nebo více otázek odpovíte ano, o vadu páteře se může potenciálně jednat. Na místě je vyšetření u pediatra či RTG snímek celé páteře z bočního pohledu ve stoje. Scheuermannova choroba však nemusí být na RTG v rané fázi rozpoznána. Můžete také požádat o doporučení k ortopedovi ve vašem regionu či se rovnou vydat na jedno z vybraných specializovaných center:
- Ortopedická klinika FN Brno
- Spondylochirurgická klinika FN Motol
- Oddělení chirurgie páteře HN Karviná
- Ortopedicko-traumatologická klinika FNKV
- Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Bulovka
Léčba onemocnění zad se skládá z denního specializovaného cvičení, omezení zátěže na páteř a případně nošení korzetu. Zřídka se přistupuje k operaci. Pacienti, u kterých není diagnóza včas stanovena, mohou trpět chronickou bolestí, mít potíže s body image nebo se dokonce stát obětí obětí šikany.
V českém zdravotnictví je potřeba přenastavit systém v přístupu k dané problematice. Osvětovou kampaň v Česku a na Slovensku proto uskutečňuje student Katedry marketingové komunikace a PR na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Tadeáš Řáha. Sám trpí pozdě zachycenou Scheuermannovou chorobou.
„S bolestí žiji stále. Vím, co všechno může kvůli ní člověk ztratit. Proto si přeji, aby nikdo další nemusel procházet tím stejným. Máme špičkové odborníky, často na světové úrovni. Problém je, že není dostatečně správně nastaven systém. Pokud pacienti nemají výraznou křivku, vady páteře unikají poměrně často. V případě Scheuermannovy choroby je to dokonce výrazná většina. Je to obrovská škoda, protože pacienti mnohdy přichází o plnohodnotný život zbytečně,” říká Řáha. Zmiňuje i kolegy, kteří mu ochotně pomáhají, ať už z řad pacientů či lékařů.
Kampaň probíhá kromě finanční podpory institutu také ve spolupráci s organizací Mladí lékaři a se záštitou nadace Scheuermann’s Disease Fund, kterou založil Doug Strott trpícím onemocněním.
„V roce 2013 se konal sraz mé střední školy. Nechtěl jsem přijít. Styděl jsem se, že chodím o holi a nemohu kvůli bolesti pracovat. Nakonec jsem ale přišel, a spolužáci mi přispěli 700 dolarů na založení nadace, která bude pomáhat pacientům. Stalo se to smyslem mého života,” říká zakladatel nadace.
Více informací k diagnostice a léčbě onemocnění najdete na www.scheuermannova-choroba.cz nebo www.scheuermannova-choroba.sk.